Dekanát Kysucké Nové Mesto

Zlatý dvojkríž v ľavej polovici štítu má pôvod v erbe Žilinskej diecézy na znak toho, že dekanát patrí do tejto diecézy. Mušľa je atribútom sv. Jakuba staršieho, apoštola, ktorému je zasvätený farský kostol v  Kysuckom Novom Meste. Tým je vyjadrený pôvod názvu dekanátu v názve jeho sídla a farnosti. Erbový štít je prevýšený čiernym kňazským klobúkom s dvoma čiernymi strapcami na každej strane, tak ako to podľa pravidiel cirkevnej heraldiky prináleží dekanovi a dekanátu.

Dekan: Peter Holbička, farár Farnosti sv. Jakuba v KNM
Vicedekan: Andrej Týleš, farár Farnosti Panny Márie v KNM
Školský dekan: Miroslav Janás, farár Farnosti Stará Bystrica

Do dekanátu patria aj nasledujúce novovzniknuté farnosti:

Kysucké Nové Mesto (farnosť sv. Jakuba a farnosť Panny Márie), Horný Vadičov, Krásno nad Kysucou, Kysucký Lieskovec, Nesluša, Nová Bystrica, Ochodnica, Oščadnica, Rudina, Stará Bystrica, Zborov nad Bystricou

Kysucké Nové Mesto farnosť sv. Jakuba

Kysucké Nové Mesto farnosť Panny Márie