7 MÝTOV O VOĽNEJ NEDELI

Návrh na voľnú nedeľu vyvolal búrlivú diskusiu. Veľa sa diskutuje pre a proti, preto si Vám dovoľujeme ponúknuť 7 najčastejších mýtov, s ktorými sme sa v diskusii na sociálnych sieťach, ale aj pri rozprave v parlamente stretli

1. MÝTUS: Predavačky chcú v nedeľu pracovať, lebo majú príplatky. 

FAKT:  89 % predavačiek podľa prieskumu chce voľnú nedeľu (2% ju nechcú a 8 % nevie).

 • Pre zamestnancov v maloobchode, najmä pre rodičov, poskytuje voľná nedeľa veľký benefit. Rodičia s deťmi potrebujú v týždni aspoň jeden spoločný voľný deň bez práce, aby mohli mať plnú účasť na rodinnom, kultúrnom, spoločenskom a náboženskom živote a tiež, aby mali primeraný čas na oddych a načerpanie nových síl.
 • Odbory, Zväz obchodu, aj drvivá väčšina verejnosti myšlienku voľnej nedele podporujú.
 • V parlamentnej rozprave padol návrh presunúť v maloobchode nedeľné príplatky na sobotu, aby prechodom na voľnú nedeľu zamestnanci neutrpeli straty.

2. MÝTUS: Voľná nedeľa bude po koronakríze ekonomicky neúnosná. 

FAKT: Spotreba ľudí je daná ich kúpnou silou a nie tým, či sú v nedeľu otvorené obchody. Na Slovensku s tým máme konkrétnu skúsenosť. A podľa Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu zatvorenie obchodov počas sviatkov nespôsobil, ani pokles obratov (práve naopak pred sviatkom ľudia nakupovali v potravinách mierne viac - aj do zásoby), ani prepúšťanie zamestnancov. 

 • Pre potraviny je nedeľa najslabším dňom v týždni, Zväz obchodu uvádza, že tvorí len 2-4 % z týždenných obratov. V nákupných centrách a nábytkových domoch sa nedeľa podieľa na týždennom obrate vyššími percentami, Inštitút finančnej politiky odhadol, že priemer pre všetky druhy prevádzok je cca 8,4 % z týždenného obratu.
 • Voľná nedeľa pomáha zvyšovať produktivitu práce, čo je dôležité najmä v tomto období, kedy je kúpyschopnosť obyvateľstva vplyvom koronakrízy znížená. 
 • Voľná nedeľa posúva nedeľnú ekonomickú aktivitu do reštaurácii, prevádzok cestovného ruchu, ktoré boli počas koronakrízy zatvorené.
 • V záujme ekonomickej únosnosti, odbory, ktoré podporujú voľnú nedeľu navrhujú, aby obchody zostali podobne ako v zahraničí otvorené počas nedieľ v období s najväčším nárazovým predajom, ako napr. nedele pred Vianocami, pred Veľkou nocou, na konci škol. roku (pred dovolenkami) a pred začiatkom školského roku. 
 • „My ako podnikatelia vieme, že neprídeme o peniaze, pretože ten dopyt sa presunie na ostatné dni, takisto nevznikne nezamestnanosť, pretože obchod je neustále podvyživený pracovníkmi.“ - Pavol Konštiak, viceprezident Zväzu obchodu SR

3. MÝTUS: Voľná nedeľa znamená zvýšenie nezamestnanosti, lebo každého siedmeho zamestnanca budú musieť prepustiť.

FAKT: Pri zavedení pracovného voľna počas štátnych sviatkov, t.j. 15,5 dňa za rok, obraty v maloobchode neklesli (práve naopak pred pracovným voľnom ľudia nakupovali v potravinách mierne viac - aj do zásoby) a z dôvodu sviatkov neprepustili ani jedného zamestnanca. 

 • Odbory už niekoľko rokov bojujú za voľnú nedeľu. Prezident Zväzu obchodu Slovenskej republiky, ktorý združuje 90 predajných sietí (Coop Jednota, CBA, Labaš, Delia..) pán Katriak, sa jednoznačne vyjadril, že nebudú mať ani prepady tržieb, ani nebudú prepúšťať zamestnancov. 
 • Rovnako ani zatvorenie obchodov v Poľsku nemalo žiadny vplyv na zamestnanosť v maloobchode.
 • V tomto sektore je trvalý nedostatok kvalifikovaných zamestnancov a odborári dúfajú, že voľná nedeľa bude mať pozitívny vplyv na zatraktívnenie povolania predavač.
 • Skúsenosť z voľnej nedele z Rakúska a Južného Tirolska ukazujú, že voľná nedeľa praje rozmachu zamestnanosti v malých a rodinných obchodoch, pre ktoré je finančne neudržateľné prevádzkovať predajňu aj v nedeľu.

4. MÝTUS: Voľná nedeľa bráni brigádnikom a všetkým, čo chcú v nedeľu pracovať, privyrobiť si.

FAKT: Voľná nedeľa počíta s viacerými výnimkami. Pre brigádnikov, seniorov a pre všetkých, ktorí v nedeľu pracovať chcú, bude stále množstvo pracovných príležitosti, napr. v prevádzkach na letiskách, staniciach, nemocniciach, benzínových čerpadlách a v turistických oblastiach, ale tiež v ďalších v zariadeniach cestovného ruchu. 

5. MÝTUS: Ľudia budú počas nedieľ vo veľkom nakupovať v zahraničí.

FAKT: Obavy zo zvýšených nákupoch v zahraničí sa nepotvrdili ani počas zavedenia zatvorených obchodov počas sviatkov.  

 • Motivácia ľudí nakupovať v zahraničí súvisí najmä s údajnou vyššou kvalitou priemyselného tovaru v Rakúsku, alebo nižšou cenou tovarov v Poľsku, nie s tým, či je na Slovensku otvorené. Navyše, konkrétne Poľsko a Rakúsko majú v nedeľu tiež zatvorené. 

6. MÝTUS: Ak zavedieme voľnú nedeľu, bude to znamenať, že sme “farská republika”

FAKT: V nedele sú zatvorené obchody v mnohých vyspelých štátoch: v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Nórsku, Veľkej Británii, Francúzsku a v ďalších. Voľná nedeľa nespravila zo žiadnych z týchto krajín “katolícke štáty.” Voľná nedeľa je v týchto krajinách najmä zásluhou odborárov. 

7. MÝTUS: Nech prevádzky, kde nedeľa predstavuje veľkú stratu, jednoducho zatvoria a bude vyriešené.

FAKT: Ak to bude dobrovoľné, otvorené obchody získajú konkurenčnú výhodu a budú do otvorenia v nedeľu tlačiť aj prevádzky, kde to nie je rentabilné. Prevádzky radšej vykrývajú nedeľnú stratu ako by mali prísť o zákazníka. Len rovnaké pravidlá pre všetkých (samozrejme so zmysluplnými výnimkami, ako sú lekárne, benzínky, prevádzky cestovného ruchu a podobne) férovo vyriešia nedeľný predaj.

Zdroje:

CitizenGO

Pavol Kossey: Pre voľnú nedeľu sú racionálne argumenty  

Stanovisko Zväzu obchodu SR k úprave nedeľného predaja

Obchody v nedeľu: kto je za zákaz a čo z toho má a kto je proti a čo z toho má

Prieskum: Postoj slovenskej populácie voči trvalému zatvoreniu predajní potravín v nedeľu

Slovensko: Obchodníci chcú v nedeľu „pokoj“

Počítadlo 307454 (31)

feedback
Prihlasenie
feedback
Please set any module id or select module position from the plugin setting page